Je jedno, ako ste k svojej záhrade prišli. Možno ste zdedili záhradku so starými ovocnými stromami, alebo sa vám podarilo kúpiť pozemok na zelenej lúke a idete „od nuly“.

A môže to byť aj kúsok lúky pri chalupe alebo plocha na sídlisku v meste. Je to kus krajiny, ktorého osud závisí len od vás. Či z neho spravíte zeleninovú záhradu, detské ihrisko, trávnatú plochu alebo váš osobný raj. Môže sa z nej stať ďalšia „miestnosť“ domu, v ktorej radi relaxujete a trávite veľa času.

Do vašej záhrady dávate svoju energiu a kus seba. Nie sú dve rovnaké záhrady, aj keby sme ich vysadili navlas rovnakou rastlinnou skladbou a podľa toho istého plánu. Každá záhrada by bola iná, pretože na ňu vplýva množstvo faktorov – pôda, počasie, fauna, ktorá sa tu nachádza a najmä práca človeka, ktorý jej venuje svoju energiu.

Nič nie je dôležitejšie, ako mať svoju záhradu rád. Nenechať sa odradiť neúspechmi, pretože aj tie jej dávajú svoju osobitosť a pre záhradkára je to vždy poučenie, krok vpred. Sledovaním a pochopením nárokov jednotlivých rastlín sa nám záhrada dostáva pod kožu a my máme o to väčšiu chuť robiť veci správne. Odmenou nám je záhrada, ktorá je ako odtlačok prsta. Jedinečná, unikátna. Možno s malými škrabancami, ale naša vlastná. Pre nás najkrajšia.

Prajeme vám, aby vás tvorba vašej záhrady bavila a otvorila tak dvere do krásneho sveta rastlín a prírody. Každý malý úspech je jeden veľký úsmev. Každý zasadený strom je dar prírode a domov pre mnoho ďalších malých bytostí. A nezabudnite pri tom na deti, pre ne je záhrada zdroj objavov a spomienok.